Deniz Altı Canlılarından Savunma Ve Avlanma Yöntemleri

“Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca “OL” der, o da hemen oluverir.” (Bakara Suresi, 117)

Kuma Demir Atarak Avlanan Yılan Balığı

Deniz altı çöllerinde yaşamını sürdüren bir çeşit yılan balığı (Gorgasia), kuyruğu ile kendisini yuvasının bulunduğu kuma sabitler. Yaklaşık 1 metre uzunluğunda olan bu balık, sürekli eğilip bükülerek hem avlanır, hem de kendini düşmanlarına karşı savunur. Ancak kendinden daha büyük bir canlının yaklaştığını sezerse kumdaki yuvasına girerek kendini savunur.

Tehlike Anında Ölü Taklidi Yapan Siyah Ustura Balığı

Suyun altında usta bir savaşçıyı andıran siyah ustura balığı, tehlikeli durumlarda farklı bir taktik uygular.

Düşmanlarından korunmak için kamufle olmayı tercih eden siyah ustura balığı, hemen yan yatar ve sırt yüzgecini açar. Bu hareketiyle kumların üzerinde hareketsiz yatarak çöp yığınıymış görüntüsü verir. Yüce Allah’ın sonsuz ilhamıyla kendini korumak için kamufle olan bu canlı, bu sayede düşmanlardan korunmuş olur.

İki Canlı Arasındaki Ortaklık

Kızıldeniz’deki deniz altı çölünün mensuplarından bir tür kaya balığı (Sryptocen-trus ceoruleopunctatus) ve bir Akdeniz karidesi (Alpheus) ortak bir yaşam sürerler. Karides, ortaklaşa kullandıkları yuvanın ağzındaki döküntüleri temizlerken kaya balığı olası tehlikelere karşı nöbet tutar. Karides görev başındayken eğer kaya balığı bir tehlike sezerse gövdesini oynatmaya başlar. Balığın bu uyarısını fark eden karides de yuvaya kaçarak tehlikelerden korunur. Tüm canlılara birbirleriyle iletişim içerisinde olmayı ilham eden, onları bu özellikleriyle yaratan alemlerin Yaratıcısı olan Yüce Allah’tır.

Kurbağa Balığının Kumun Altına Saklanma Taktiği

Deniz altı çölünün dikkat çekici üyelerinden bir tanesi de kurbağa balığıdır (uranoscopus). Hem tehlikelerden korunmak için hem de avlanmak için kamuflaj taktiğini uygulayan bu canlı, dilediği anda kumun içine saklanarak görünmez hale gelir. Bazen de kuma gömüldüğünde, geriye yalnızca dudaklarındaki saçakları kalır. Bu saçaklar ise balığın dişleri gibi görünür. Oysa Yüce Allah’ın üstün bir ilimle yarattığı bu saçaklar, kumun altındayken sürekli su giriş-çıkışı sağlayabilen özellikleriyle soluk alıp vermesini sağlar.

Kurbağa balığının kumun üzerinde kalmasını sağladığı saçakları, aynı zamanda avlanmasında da büyük rol oynar. Diğer balıklara yem gibi görünen saçakları sayesinde avını kolayca kendine çeker.

Kurbağa balığındaki yaratılış harikaları bunlarla sınırlı değildir. Bu balığın yukarı kalkık küçük gözlerinin arkasında bir organ bulunur. Elektrik akımı yaymayı sağlayan bu organ ile çevresine 50 voltluk akımlar gönderebilir. Bu sayede yanına sokulan canlıları kolayca avlar ve yaklaşık 30 cm. boyunda olan kurbağa balığı, kendi büyüklüğündeki avları bile yutabilir.

Zehirli Dikenler ve Usta Avcı

Deniz altı çölünde yaşayan canlıların pek çoğu, canlı ve dikkat çekici renklere sahiptir. Bunlardan bir tanesi de göz alıcı renklere sahip olan deniz kirpisi (Astro-pyga radiata)dir. Zehirli ve sivri dikenlere sahip olan bu canlı, pek çok avcıya karşı kendini koruyabilir. Ancak bu zehirli savunma hattını aşabilen bir deniz canlısı, deniz kirpisini avlayabilir.

Deniz şakayıkı (cerianthus) ise ağzını çevreleyen ince uzun dokunaçlarıyla deniz kirpisinin son derece zehirli iğnelerini aşar ve onu etkisiz hale getirir. Aynı zamanda deniz anası ve mercanların akrabası olan boru vücutlu bu canlı, deniz altı çölündeki omurgasız canlıları avlanarak beslenir.