Kitin’in Benzersiz Bir Zırh Olduğunu Biliyor musunuz?

Yağmur ormanları, çöller, sıcak su kaynakları, kutup bölgeleri, buzullar, kozalaklar ve tohumlar… Tüm bunlar, böceklerin yaşayabildikleri yerlerin yalnızca bir bölümüdür. Çoğunlukla karalarda yaşayan bu küçük mucizevi canlılar, olağanüstü yapıları sayesinde dünyanın her yerine yayılmışlardır. Böcekleri tehlikelerden koruyan özelliklerinden biri de bu canlıları adeta zırh gibi kaplayan “kitin”dir.

Böcek vücutlarının dış yüzeylerini çoğunlukla kitinden oluşan bir dış iskelet kaplar. Sert bir madde olan kitin, bu dış iskelete sağlamlık verir ve böcekleri mucizevi bir şekilde dış etkenlerden ve tehlikelerden korur.

Kitinin en muazzam özelliği ise böcekler için demirden yapılmış bir zırh kadar koruyucu olmasıdır. Antenler, kanatlar, soluk boruları ya da tüyler de kitin içerebilmektedir. Hatta böcek kanatlarının kenarları dahi kitin sayesinde keskin bir bıçak gibidir.

Ancak böcekler büyürken kitin kabukları aynı oranda gelişemediği için özellikle gelişme dönemlerinde bazı böcek türleri deri değiştirmek zorunda kalabilmektedirler. Bu işlem aşamalı olarak gerçekleşir. Vücutlarının boyutları değiştikçe kabuklarını da değiştirirler. Yaşamı boyunca 30 kez kabuk değiştiren böcek türleri dahi bulunmaktadır.

Bunlar, aslında birçok türü bulunan böcek topluluğunun olağanüstü özelliklerinden yalnızca bir kısmıdır. Sonsuz ilim sahibi Yüce Allah, en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm böcekleri kusursuz sistemlerle donatmış ve onları da yaratma sanatına birer delil kılmıştır. Unutulmamalıdır ki:

“Göklerin ve yerin yaratılması ile onlarda her canlıdan türetip-yayması O’nun ayetlerindendir…” (Şura Suresi, 29)