Atnalı Yengeçleri ve Tedavide Kullanılan Limulus Amebocyte Lysate (LAL)

Atnalı yengecinin kanındaki ‘Limulus Amebocyte Lysate (LAL)’ adlı protein, ilaç ve tıbbi malzeme ürünlerinde insanlarda ateşlenmeye yol açan, hatta öldürücü olabilen endotoksinlerin veya bakteriyel maddelerin bulunup bulunmadığını test etmek için kullanılmaktadır. Yengecin kanındaki beyaz kan hücreleri, ortamda endotoksinler varsa pıhtılaşmaktadır.

Atnalı yengeçlerinin insanlığa sağladığı tıbbi yararlar bunlarla sınırlı değildir. Yengeçlerin kanser araştırmaları için de faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bilindiği gibi, endotoksinler kanser hücrelerinin büyümelerini yavaşlatmaktadırlar. LAL testinin kanser hücrelerini teşhis etme özelliği sayesinde, endotoksin kullanarak yapılacak yeni bir kanser tedavisi geliştirme imkanı elde edilmiştir.

Atnalı yengecinin kanında bulunan bir başka madde ise lösemi hastalarındaki kanserli beyaz kan hücreler (akyuvarlar) de dahil olmak üzere, insan vücudundaki kırmızı ve beyaz kan hücreleriyle reaksiyona girebilmektedir. Bu sayede löseminin teşhis edilmesinde bir potansiyel oluşturmaktadır.

Bunların dışında, yapılan bir araştırma sonucunda atnalı yengeçlerinin kanında nadir bulunan bir protein keşfedilmiştir. Bu protein, B12 vitaminini izleyip ona bağlanmaktadır. Bu bulgu, B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanan eksiklikleri ve hastalıkları ortaya çıkarmak için kesin sonuç sağlayan bir test aracının geliştirilmesine imkan sağlamıştır.

Atnalı yengeçlerinin insanlığa sağladığı bu yararlar Rabbimizin bize nimet olarak verdiklerinin sadece birkaç tanesidir. Sonsuz merhamet sahibi olan Yüce Rabbimiz eşsiz sanatıyla insanların hizmetine sayısız nimet sunmaktadır. Allah ayetlerde şöyle buyurmaktadır:

Ellerimizin yaptıklarından kendileri için nice hayvanları yarattığımızı görmüyorlar mı? Böylece bunlara malik oluyorlar. Biz onlara kendileri için boyun eğdirdik… (Yasin Suresi, 71-72)

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com